Staff List

Senior Leadership Team

BUTCHER Donna Mrs PRINCIPAL 
GLANVILLE Amy Miss ASSOCIATE ASSISTANT PRINCIPLE TEACHING AND LEARNING
GRIFFITHS Diane Mrs ASSISTANT PRINCIPAL SENDCO
PARKER Clare Mrs ASSISTANT PRINCIPAL BEHAVIOUR & ATTENDANCE
TRAVIS Laura Miss ASSISTANT PRINCIPAL TEACHING & LEARNING


Teaching Staff

AINSWORTH Perez Ms DIRECTOR OF LEARNING FOR FOUNDATION SUBJECTS
BATTISTA Teri Miss TEACHER OF ENGLISH
BELL Chris Mr TEACHER OF GEOGRAPHY
CASTILLO-TERRY Madeleyne Miss TEACHER OF MFL
CORNER Darcy Ms TEACHER OF MATHEMATICS
DIAMANTIDIS Eleanna Mrs TEACHER OF BUSINESS
GASTON Richard Mr TEACHER OF MATHS?LAC
GRIFFITHS Gary Mr DIRECTOR OF LEARNING FOR SCIENCE
HOUGHTON Stephen Mr TEACHER OF TECHNOLOGY
MATTHEWS Karen Mrs SUBJECT LEAD FOR TECHNOLOGY
OWEN Jennifer Ms ACTING DIRECTOR OF ENGLISH
PEARCE, Rachael Miss TEACHER OF SCIENCE
PERRY Lisa Ms TEACHER OF ART
REDMAN Laura Miss SUBJECT LEAD FOR ICT & BUSINESS
SHARP Rob Mr TEACHER OF SCIENCE
WHITE Dawn Miss  SUBJECT LEAD FOR HISTORY
WILSON Louise Miss DIRECTOR OF LEARNING CORE (MATHS)
WRIGHT Kimberley Mrs SUBJECT LEAD FOR PHYSICAL EDUCATION/H&SC

Support Staff

ATKINSON Sharon Mrs LEARNING MANAGER
BURLISON Damian Mr OPERATIONS MANAGER
CHARLTON Christine Ms ADMINISTRATION ASSISTANT
DORCHELL Andrew Mr TEACHING ASSISTANT
ERRINGTON Cherie Mrs ADMINISTRATION ASSISTANT
FARRELL Alan Mr CURRICULUM RESOURCE SUPPORT TECHNICIAN
FEE Rachael Ms ATTENDANCE WELFARE OFFICER
GRAHAM Elaine Mrs LEARNING MANAGER
HAROON Safina Mrs COVER SUPERVISOR
HOMAN Christine Ms ATTENDANCE OFFICER
LEVICK Jean Mrs CLEANING SUPERVISOR
LONG Bill Mr SENIOR SITE SUPERVISOR
LOUDON Dan Mr ICT NETWORK MANAGER
LUPTON Mel Mrs FINANCE, DATA AND EXAMS ASSISTANT
MCGOWAN Christine Mrs LEARNING SUPPORT ASSISTANT
PARKIN Barbara Mrs OFFICE MANAGER/HR SUPPORT
RANDHAWA Gurmit Dr EAL TUTOR - Monday & Tuesday
RILEY Neil Mr LEARNING MANAGER
RUTTER Louise Mrs LEARNING SUPPORT ASSISTANT
SCOTT Chantel Mrs EMS - PROGRESS LEADER
SMITH Kyle Mr TEACHING ASSISTANT
STANNETT Kim Mrs TEACHING ASSISTANT
STEWART Rema Miss SENIOR COVER SUPERVISOR
THOMPSON Alex Mr PREMISES SUPPORT
WALKER Ruth Mrs RECEPTIONIST

Catering Staff

HEADS Rachael Miss CATERING ASSISTANT
HORROCKS Pamela Miss CATERING ASSISTANT
SINGH Harjot Mr ASSISTANT COOK
THOMAS Carol Mrs CATERING ASSISTANT
TRAINER Margaret Mrs CATERING ASSISTANT
WEATHERLEY Samantha Ms CATERING MANAGER
YOUNG Jayne Mrs CATERING ASSISTANT

Cleaning Staff (6:00a.m. - 08:00a.m. & 3:00p.m. - 6:00p.m.)

BASSHAM Jackie Mrs CLEANER
BROWN Patricia Mrs CLEANER
BUCKTON Alison Mrs CLEANER
BURNS Julie Mrs CLEANER
RICHARDSON Shirley Mrs CLEANER
ROBSON Linda Mrs CLEANER
STEEL Angela Mrs CLEANER
THOMPSON Frances Mrs CLEANER